16.06.13 Pārtikas piedevas ir drošas, bet vai vienmēr vajadzīgas?!

Pārtikas piedevas produkta marķējumā apzīmē ar burtu “E”, kas nozīmē “edible” jeb “ēdams”. Tas nav mūsdienu izgudrojums, jo pārtikas piedevas ēdiena īpašību uzlabošanai izmantojuši vienmēr. Pat senie ēģiptieši izmantoja krāsvielas un aromatizētājus. Pārtikas piedevas iegūst no dabā sastopamām izejvielām, rada līdzīgas tām, kas atrodamas dabā un tie var būt arī pavisam jauni savienojumi, kuriem dabā nav analogu, jeb sintētiski iegūtās.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova atgādina, ka Eiropas Savienības un attiecīgi Latvijas likumdošana stingri nosaka, kādas pārtikas piedevas jeb E vielas drīkst un kādas nedrīkst ražotājs pievienot produktam. Pārtikas produktu ražošanā drīkst izmantot tikai atļautās pārtikas piedevas, kuras starptautiskas institūcijas atzinušas par drošām, turklāt var pievienot vairākas no tām – nepārsniedzot pieļaujamo daudzumu. Visas pārtikas piedevas ražotājam ir obligāti jānorāda produktu marķējumā uz iepakojuma. Marķējumā pārtikas piedevām norāda funkcionālās grupas nosaukumu un  pārtikas piedevas nosaukumu.. Tomēr visbiežāk ražotājs marķējumā norāda funkcionālās grupas nosaukumu burtu „E” un ciparu kodu .

Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētājs un projekta „LASI, pirms ĒD” (www.lasipirmsed.lv) iniciators Andis Brēmanis norāda, ka, ja ražotājs izvēlas pievienot likumdošanā atļautās pārtikas piedevas garšas, smaržas, krāsas, konsistences u.tml. īpašību uzlabošanai, tas ir atļauts, tomēr lielu daļu šo pārtikas piedevu var uzskatīt par nevajadzīgiem produkta uzlabotājiem, bez kuriem mūsu uzturs un organisms var iztikt. Tie ietekmē mūsu izvēli pirkuma brīdī, jo mēs labprātāk pērkam ar acīm, un arī mūsu garšas kārpiņas ir pieradušas jau pie garšas pastiprinātāju radītās izteiksmīgās garšas buķetes. Jāatceras, ka visas pārtikas piedevas radušās pircēju pieprasījuma rezultātā, jo mēs pērkam izskatīgu, garšīgu produktu, kam ir atbilstoša konsistence un kuru var ilgi uzglabāt!