20.05.13 Andis Brēmanis par izglītojošu projektu "LASI pirms ĒD"

Mēs ar savu pirkuma izvēli varam ietekmēt, ko ražotājam ražot. Tādēļ, ja vēlies veikalu plauktos redzēt dabiskus pārtikas produktus no vislabākajām izejvielām, brīvus no garšas pastiprinātājiem un krāsvielām, kā arī citām nevajadzīgām pārtikas piedevām, tad pievienojies mūsu kustībai un izvēlies produktus gudri, rūpīgi izlasot uz produkta iepakojuma rakstīto. Atceries – lasi, pirms ĒD!

Ikdienas uzturā mēs izvēlamies daudz pārtikas produktu, kas tiek rūpnieciski ražoti vai sagatavoti. Daļa no tiem satur nevajadzīgas pārtikas piedevas garšas un ārējā izskata uzlabošanai, kas padara produktu pievilcīgāku pirkšanas un ēšanas brīdī, bet nedraudzīgāku mūsu organismam.

Kustības vēstnešu uzdevums ir izglītot iedzīvotājus gan par marķējuma pareizu lasīšanu, gan dabiskiem produktiem. Šis varētu būt nozīmīgs projekts, lai veicinātu pārtikas nozares pašregulāciju, radot stimulu ražotājiem izvēlēties arvien vairāk ražot produktus bez E.

Eiropas Savienības un attiecīgi Latvijas likumdošana stingri nosaka, kādas pārtikas piedevas drīkst un kādas nedrīkst ražotājs pievienot produktam. No 1997.gada Latvijā darbojas Ministru Kabineta apstiprināts pārtikas piedevu saraksts, kurā minētas ap 330 piedevām. Ja ražotājs izvēlas pievienot likumdošanā atļautās pārtikas piedevas, tas nav aizliegts. Tomēr ir jāizvērtē, vai nav pievienoti nevajadzīgi produkta uzlabotāji, bez kuriem mēs varam iztikt. Tie ietekmē mūsu izvēli pirkuma brīdī, jo mēs labprātāk pērkam ar acīm, un arī mūsu garšas kārpiņas ir pieradušas jau pie garšas pastiprinātāju radītās izteiksmīgās garšas buķetes. Visas pārtikas piedevas radušās pircēju pieprasījuma rezultātā, jo mēs pērkam izskatīgu, garšīgu produktu, kam ir atbilstoša konsistence un kuru var ilgi uzglabāt.

Katrai pārtikas piedevai ir piešķirts trīs vai četru ciparu skaitlis un burts „E”, ko ir jāuzrāda produkta marķējumā. Pārtikas piedevas var uzskatīt par drošām, ja tās atbilst likumdošanā noteiktajiem kritērijiem. Tomēr mūsu uzturs būs organismam draudzīgāks, ja izvēlēsimies produktus pārdomāti.

Šī projekta ietvaros mēs esam iekļāvuši arī ražotājus kā vēstnešus, kas plaša patēriņa produkcijas segmentā ir mainījuši savas ražošanas tradīcijas un receptūras, lai piedāvātu pircējam izvēles iespējas – produktus, kam nav uzlabotāji. Šie ražotāji ir pilnībā vai daļēji mainījuši savas produktu līnijas un izvēlējušies ražot produktus sabiedrības interesēs.